SVT Nyhetstecken uppmärksammade workshopen om AI och teckenspråk
Den 2 oktober samlades många för en workshop på PTS om AI-stöd på svenskt teckenspråk. SVT Nyhetstecken var på plats och intervjuade bland annat Gunilla Karlsson från Lidol.
Gunilla fick frågan vilken nytta AI-stöd på teckenspråk kan göra för henne som Coda, alltså hörande barn till döva föräldrar. Hon nämnde två saker:
- Hon skulle slippa vara tolk på släktträffar.
- Hennes föräldrar skulle klara fler telefonsamtal själva, även svårare samtal, till exempel med myndigheter.
Det handlar alltså om mer självständighet för döva och mindre ansvar för anhöriga.
Se inslaget hos SVT Nyhetstecken (på teckenspråk): Workshop om AI och teckenspråk lockade många
Lidols bidrag till samtalet
Lidol har på eget initiativ tagit fram fem bilder om AI-stöd på svenskt teckenspråk. Arbetet började före workshopen. Det finns många intressenter med olika synsätt och olika begrepp. Bilderna visar vad som behöver göras, vem som får bygga och vad en gemensam grund är till för. Målet är att alla ska förstå varandra bättre, så att samtalet framåt blir bra.
Materialet är ett arbete som pågår. Vi vill gärna ha synpunkter: ser du något som saknas, är fel eller kan beskrivas bättre? Hör av dig till oss på info@lidol.se. Vi uppdaterar materialet efter hand.
